Φοιτητικες "συρραξεις"

{ nounoukos @ 06/03/2007, 01:34:45 }

ειμαι σιγουρος οτι καπου εχουμε ξανασυζητησει κατι παρομοιο, δεν βλαπτει ομως να προσπαθησουμε πιο συγκροτημενα να κανουμε μια συζητηση γυρω απο το θεμα των φοιτητικων αντιπαλοτητων με αφορμη το ξυλο που πεφτει εδω κι εκει τις τελευταιες μερες.

Δηλωνω ελλιπως ενημερωμενος επι του θεματος, οπως επισης και εξαιρετικα αισιοδοξος οτι καθως η συζητηση θα αναπτυσσεται, καποια φωτα θα αναψουν ωστε να φανει μερος της αληθειας.

(ουαου! προλογαρα!)

Η εναρκτηρια ερωτηση-θεμα θα μπορουσε να ειναι η εξης:

"γιατι (ή για τί) δερνονται οι φοιτητες;"

{ charm_quark @ 06/03/2007, 02:06:34 }

Ειναι οι κομματικες παραταξεις/αντιπαλοτητες και οτι γενικα εχει να κανει με πολιτικη. Θα μου πεις, αξιζει; ε οχι βεβαια. Ειδαμε ποτε τον Κωστακη να βαραει τον Γιωργακη; (μεγαλη μπουκια φαε... ). Τελος παντων.

Οι φοιτητικοι καυγαδες ξεκινουν παντα απο αντιπαλες κομματικες παραταξεις. Θυμαμαι τις αιτιες παντα και οχι τις αφορμες γιατι ευτυχως ποτε δεν ημουν παρουσα. 

Θα ηταν ειτε γιατι σε μια συνελευση δεν συγκεντρωνονταν οι απαραιτητοι ψηφοι για να ξεκινησει μια καταληψη, ειτε γιατι καποιες παραταξεις ειχαν φερει εξω-σχολικους ψηφοφορους και εν τελει το αποτελεσμα δεν εξεφραζε την αποψη της σχολης. Βεβαια η αφορμη θα μπορουσε να κατασταλλει απο την γεννηση της με εναν απλο ελεγχο του βιβλιαριου σπουδων του καθενος. Ευκολο αλλα δεν εγινε ποτε οσο θυμαμαι. 

Επισης θυμαμαι μια φορα που υπηρξε ενα θεμα διαρροης θεματων εξεταστικης σε ατομα που ανηκαν σε χρωματιστα παιδια... το θεμα πηρε διαστασεις γιατι επεσαν τα θεματα πριν την εξεταση του μαθηματος στα χερια μελους της αντιπαλης κομματικης παραταξης. Κατα τη συνελευση που αναφερθηκε το θεμα, οι μεν βρισανε καθηγητες, τους αλλους φοιτητες (με το δικιο τους βεβαια) εν τελει, οι φοιτητες πλακωθηκαν στο ξυλο και οι καθηγητες την εβγαλαν λαδι... ποιος ξερει μπορει να εταξαν τα επομενα θεματα στους αλλους...

Προσφατα μαλιστα (γεγονος που δεν ακουσα στο tv) φοιτητες ιατρικης, τμηματος που τελουσε υπο καταληψη, προσπαθησαν να μπουν μεσα σε νοσοκομειο οπου συμφοιτητες τους παρακολουθουσαν τις κλινικες (ετσι λεγονται τα εργαστηριακα των γιατρων) και να τους υποχρεωσουν να μην παρακολουθησουν καθως η σχολη τελουσε υπο καταληψη. Η απορια μου ειναι οτι η σχολη ειχε καταληψη, οχι το νοσοκομειο! Αρα ποιος ο λογος. Εκει επενεβησαν οι γιατροι-καθηγητες και επεσε ξυλο στο νοσοκομειο! 

Βεβαια θελω να καταληξω στο οποιος και να ειναι ο λογος ακομα δεν μπορω να κατανοησω γιατι λειτουργουν σαν κοπαδι. Καποιος λεει "ορματε" και αρχιζουν ολοι, αντι να μαζεψουν αυτον που κυρησσει την εναρξη. 

Πιστευω οτι η πολιτικη και η διαφθορα εχει τις ριζες της στα πανεπιστημια και καποιοι εκπαιδευονται απο πολυ νωρις στο πως να καθοδηγουν τις μαζες.

{ _fantom_ @ 06/03/2007, 02:08:47 }

[Παράθεση από : nounoukos]
"γιατι (ή για τί) δερνονται οι φοιτητες;"

χμ... μήπως επειδή δεν μπορούν να δέρνονται οι καθεαυτού πρεσβύτερες παρατάξεις

κι εγώ έχω χάσει επεισόδια, και σήμερα που είχε μια συζήτηση στις ειδήσεις με πήρε ο ύπνος και όταν ξύπνησα είχαν τελειώσει

{ _fantom_ @ 06/03/2007, 02:11:47 }

[Παράθεση από : charm_quark]

Ειναι οι κομματικες παραταξεις/αντιπαλοτητες και οτι γενικα εχει να κανει με πολιτικη. Θα μου πεις, αξιζει; ε οχι βεβαια. Ειδαμε ποτε τον Κωστακη να βαραει τον Γιωργακη; (μεγαλη μπουκια φαε... ).

α μαζί τοποθετηθήκαμε κουμ-κουάτ... εεεε. charm_quark ήθελα να είπω

{ charm_quark @ 06/03/2007, 02:41:41 }

[Παράθεση από : _fantom_] κουμ-κουάτ... εεεε. charm_quark ήθελα να είπω

Υπάρχουν 5 μηνύματα σε αυτό το θέμα