Αλευροπιτα με τυρι

{ charm_quark @ 04/06/2007, 17:43:30 }

Καλα... μη φοβηθειτε! Τη συνταγη την ειδα σε εκπομπη διασημου μαγειρου στο tv και τη δοκιμασα γιατι φαινοταν πολυ ευκολη και νοστιμη οπως και ηταν. Η κυρια που την εφτιαχνε μετρουσε με το χερι και με το ματι, οποτε μην περιμενετε δοσολογιες  γραμμαριων...

Θα χρειαστειτε:

3 χουφτες αλευρι
λιγο αλατι
2 αυγα
νερο
βουτυρο
400 γρ. φετα

Ριχνετε στο αλευρι το αλατι, τα αυγα και νερο. Ανακατευετε με το χερι ωστε να γινει χυλος. Προσθεστε νερο οσο χρειαζεται.

Το αδειαζετε σε βουτυρωμενο ταψι και ριχνετε κομματακια τυρι φετα απο πανω μαζι με μικρα κομματακια απο βουτυρο.

Το βαζετε στο φουρνο και ψηνετε ... μεχρι να φανει ψημενο! Δηλαδη περιπου στους 200-220 βαθμους μεχρι να ροδοκοκκινησει.

Σκεφτομαι σημερα να φτιαξω διασκευη του σε στυλ pizza (πιπεριες, ελιες κρεμμυδακι) να δω αν θα ειναι το ιδιο νοστιμο!

{ anna @ 05/06/2007, 00:36:02 }

Χμ...εύκολο και νόστιμο ακούγεται όντως και αφού είναι και δοκιμασμένο Τσαρμ, ένας λόγος παραπάνω.

Ό,τι πρέπει για όσους προτιμούν τη γέμιση από το φύλλο στην τυρόπιτα μάλλον,ε? (παραλλαγή τυρόπιτας δηλ.)

{ anna @ 05/06/2007, 00:38:10 }

Χμ...ελπίζω τώρα να μην ακούσω τα εξ'αμάξης για τα τυριά, τα φύλλα και τις τυρο-πιτες

{ charm_quark @ 05/06/2007, 11:50:49 }

Δεν ακους τιποτα...! Εχω μια αδυναμια στα τυροπιτοειδη... και αυτη η συνταγη θα με βγαζει απο τη βαριεμαρα να φτιαξω τυροπιτα με φυλλο το οποιο δεν εχω αγορασει ποτε στη ζωη μου. Εχω ανοιξει βεβαια φυλλο για να βοηθησω τη μανα μου σε μια προετοιμασια για την ονομαστικη γιορτη του πατερα μου. εμ τι; εγω ειμαι κοριτσι για σπιτι!

{ Doureios-Ipnos @ 05/06/2007, 12:10:12 }

προβλέπω να ξανασκάει μύτη ο αποστολος

{ spring @ 27/09/2009, 14:34:03 }

Πρώτα πρώτα καλως σας βρηκα! Ειμαι η spring και θελω να σας πω οτι αυτη την συνταγη την εχω απο μια φιλη μου ηπειρώτισσα και μπορω να σας δωσω και αναλογιες. Να τες

18 κουταλιες της σουπας αλευρι για ολες τις χρησεις.

0.5 lt φρεσκο γαλα

3 αυγα

αλάτι

νερο (τοσο οσο να γινει η ζυμη μας ρευστη)

Βαζουμε το ταψι αδειο στο φουρνο να ζεσταθει καλα (για να γινει τραγανος ο πατος της πιτας αργοτερα). Το βγαζουμε απο το φουρνο, το βουτηρωνουμε καλα παντου και προσθετουμε και λιγο λαδι. Ριχνουμε τον χυλο που εχουμε φτιαξει και πανω απο το χυλο τριβουμε τυρι,το 1 απο τα 3 αυγα, βουτηρο και λιγο λαδι. Το ψηνουμε στο φουρνο στους 180 βαθμους μεχρι να ροδοκοκκινησει. Αξιζει τον κοπο να το δοκιμασετε. Ειναι και νοστιμο και γρηγορο και απλο.

{ spring @ 27/09/2009, 14:36:49 }

Πρώτα πρώτα καλως σας βρηκα! Ειμαι η spring και θελω να σας πω οτι αυτη την συνταγη την εχω απο μια φιλη μου ηπειρώτισσα και μπορω να σας δωσω και αναλογιες. Να τες

18 κουταλιες της σουπας αλευρι για ολες τις χρησεις.

0.5 lt φρεσκο γαλα

3 αυγα

αλάτι

νερο (τοσο οσο να γινει η ζυμη μας ρευστη)

Βαζουμε το ταψι αδειο στο φουρνο να ζεσταθει καλα (για να γινει τραγανος ο πατος της πιτας αργοτερα). Το βγαζουμε απο το φουρνο, το βουτηρωνουμε καλα παντου και προσθετουμε και λιγο λαδι. Ριχνουμε τον χυλο που εχουμε φτιαξει και πανω απο το χυλο τριβουμε τυρι,το 1 απο τα 3 αυγα, βουτηρο και λιγο λαδι. Το ψηνουμε στο φουρνο στους 180 βαθμους μεχρι να ροδοκοκκινησει. Αξιζει τον κοπο να το δοκιμασετε. Ειναι και νοστιμο και γρηγορο και απλο.

{ charm_quark @ 29/09/2009, 13:06:45 }

Αυτή η συνταγή όμως... δεν έχει τυρί!!!!

Πως είναι αλευρόπιτα... με τυρί;;;

{ nounoukos @ 29/09/2009, 13:16:48 }

αφου εχει 400γρ φετα.

{ ROSEBUD @ 29/09/2009, 14:30:36 }

δεν έχει στα υλικά της συνταγής της spring Τσαρμίτα,έχει όμως στις οδηγίες...

{ ROSEBUD @ 29/09/2009, 14:31:36 }

"Εχω μια αδυναμια στα τυροπιτοειδη"

αυτό κρατιέται στο ψυγείο

{ spring @ 29/09/2009, 20:46:42 }

ουπς! δικιο εχεις στα υλικα δεν εγραψα το τυρι!συγνωμη! παρολα αυτα εχει τυρι η συνταγη το τριβεις πανω απο το χυλο πριν το βαλεις στο φουρνο. 400 gr τυρι για ενα μεγαλο ταψι ειναι ο,τι πρεπει

{ Luminita @ 30/09/2009, 08:27:45 }

Spring, ειπες οτι πανω απο το χυλο ριχνουμε το ενα απο τα τρια αυγα, τα αλλα δυο που πανε???

{ spring @ 06/10/2009, 17:39:54 }

Luminita τα αλλα δυο αυγα τα χρησιμοποιεις στο χυλο.... το ξερω ειναι πολυ αφαιρετικη η σκεψη μου. ελπιζω τωρα να εχω λυσει ολες τις αποριες

{ goum @ 12/10/2009, 20:34:56 }

spring η αλευροπιτα σου ειναι φοβερή!Τη δοκιμασα και ολοι ξετρελάθηκαν!

Εύκολη, γρηγορη και κυρίως πεντανοστιμη!Μπράβο, περιμενουμε και αλλες τετοιες καταπληκτικες συνταγες!

Υπάρχουν 15 μηνύματα σε αυτό το θέμα