Πιστεύεται στις συμπτώσεις?

{ k@Tie @ 06/09/2007, 15:50:26 }

ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ!!!

Οι πληροφοριες που ακολουθουν, ειναι περα για περα αληθινες!

Ο Habraham Lincoln γεννηθηκε το 1839.

Ο John F. Kennedy γεννηθηκε το 1939.

Τα ονοματα τους αποτελουνται απο 7 γραμματα.

Και οι δυο ητανε ευαισθητοι ως προς τα ανθρωπινα δικαιωματα.

Οι συζυγοι και των δυο εχασαν τα παιδια τους κατα την παραμονη τους στον λευκο Οικο.

Και οι δυο δολοφονηθηκαν ημερα Παρασκευη.

Οι δυο προεδροι δολοφονηθηκαν με μια σφαιρα στο κεφαλι.

Οι δυο δολοφονοι πεθανανε πριν δικαστουν.

Ο Lincoln δολοφονηθηκε μεσα σε ενα θεατρο που λεγοτανε Kennedy.

Ο Kennedy δολοφονηθηκε μεσα σε ενα αυτοκινητο Lincoln.

Η γραμματεας του Lincoln ονομαζοτανε Kennedy.

Η γραμματεας του Kennedy ονομαζοτανε Lincoln.

Ο Lincoln εκλεχθηκε στο κοινοβουλιο το 1846.

O Kennedy εκλεχθηκε στο κοινοβουλιο το 1946.

Ο Lincoln εκλεχθηκε προεδρος το 1860.

Ο Kennedy εκλεχθηκε προεδρος το 1960.

Οι δυο δολοφονοι ηταν γνωστοι και με τα τρια τους ονοματα.

Το συνολο των ονοματων τους αποτελειται απο 15 γραμματα.

Ο John Wilkes Booth γεννηθηκε το 1839.

O Lee Harvey Oswald γεννηθηκε το 1939.

Ο Booth προσπαθησε να ξεφυγει απο ενα θεατρο και συνεληφθει σε ενα κτιριο.

Ο Oswald προσπαθησε να ξεφυγει απο ενα κτιριο και συνεληφθει σε ενα θεατρο.

Και οι δυο δολοφονοι ηταν Νοτιοι.

Και οι δυο προεδροι που διαδεχθηκαν τους δολοφονημενους προεδρους ηταν Νοτιοι.

Το ονομα των δυο προεδρων που τους διαδεχθηκαν ητανε Johnson.

Ο Andriw Johnson γεννηθηκε το 1808.

O Lyndon Johnson γεννηθηκε το 1908.

Μια εβδομαδα πριν δολοφονηθει ο Lincoln, ητανε διακοπες σε ενα ξενοδοχειο που λεγοτανε Monroe Meryland.

Μια εβδομαδα πριν δολοφονηθει ο Kennedy, ηταν διακοπες με την Marilyn Monroe.

Όλα αυτά τα έγραψα με αφορμή μια σύμπτωση που μου συναίβει εχθές...

Μου σκάει mail εχθές το βράδυ, αν ενδιαφέρομαι για μια δουλειά με πολλά λεφτά και χωρίς να χρειάζεται να έχεις πτυχίο...λέω και εγώ απο μέσα μου, βλακείες είναι, και μετά απο λίγο μου στέλνει το ίδιο άτομο prive μήνυμα και μου ξανα λέει γιατι την δουλειά...εγω είμαι αρνητική και αυτός πιεστικός...στο τέλος συνειδητοποιήσαμε οτι είναι παλιός συμμαθητής της αδερφής μου ο οποίος κάναμε πολύ παρέα 10 χρόνια πρίν...

Πόσο κουλό είναι αυτό?

{ _fantom_ @ 06/09/2007, 16:53:08 }

μια διευκρίνηση... μήπως η δουλειά είχε σχέση με... ευεξία;

{ k@Tie @ 06/09/2007, 17:02:14 }

Όχι. Με ακίνητα είχε να κάνει

{ anna @ 06/09/2007, 21:14:25 }

Χμ...πάντως αυτό με την ευεξία φαίνεται να παίζει πολύ τελευταία (ξέρω, ξεφεύγω απ'το θέμα)...και σε αγγελίες εφημερίδων για συγκεκριμένα επαγγέλματα, τελικά αν τηλεφωνήσεις, προκύπτει ότι η δουλειά έχει να κάνει με...τη ζητούμενη ευεξία:S

{ nounoukos @ 06/09/2007, 23:21:03 }

ποια ευεξια καλε;;

κατια, το θεμα αυτο θα μπορουσε να παρει απροβ-λεπτες διαστασεις.

εγω πιστευω στις συμπτωσεις, στην προκληση (δημιουργια) και προκληση (ρισκο) των συμπτωσεων.

βασικα υπαρχουν ολοκληρες θεωριες σχετικα με το θεμα, το δημοφιλες βιβλιο "ουρανια προγητια" πραγματευεται το κεφαλαιο συμπτωσεις.

στην ουσια πιστευω οτι ειναι ενα παιχνιδι με πιθανοτητες, αρα με νουμερα, γιαυτο και η ιδεα των συμπτωσεων ειναι πιο εμφανης σε ατομα που σκεφτονται "λογικα" και οχι "συναισθηματικα".

{ anna @ 07/09/2007, 00:21:28 }

Νουνούκε, μπορείς να προσπεράσεις τα περί ευεξίας...παραδεχτήκαμε ότι ξεφύγαμε απ'το θέμα πριν (τελικά η απουσία της φατσούλας με τα κόκκινα μάγουλα,μου έχει στοιχίσει!)

{ k@Tie @ 07/09/2007, 15:33:46 }

Πάντως αν σου συμβεί κάτι και λές τι σύμπτωση μετα σε βάζει σε σκέψεις ολο το σκηνικό και λές αν δεν είχα απαντήσει σε αυτό το mail για παράδειγμα τι θα μπορούσε να συμβεί???θα ξανα βρισκόμουν με αυτό το παιδί απλά πιο αργά???Μήπως τελικά είναι η μοίρα και όχι σύμπτωση και σε βρίσκει όπως και να έχει???

Ποιός καθορίζει τελικά τις ζωές μας? Εμείς ή οι συμπτώσεις-μοίρα?

{ Doureios-Ipnos @ 07/09/2007, 16:15:01 }

κάτι,αποκλειεται να ήξερε σε ποιον έστειλε το μέηλ?

δλδ να μην ήταν σύμπτωση?

{ k@Tie @ 08/09/2007, 00:31:08 }

Αποκλείεται γιατι ήταν και εκείνος το ίδιο έκπληκτος με εμένα όταν το ανακαλύψαμε! Ασε που είχα να του μιλήσω και καμιά δεκαριά χρόνια!!!

{ Asno_Volante @ 10/09/2007, 22:40:53 }

Ε εντάξει, δεν είναι και τόσο τραγική σύμπτωση, αν σκεφτούμε το μέγεθος του ελληνικού νετ. :/

Αλλού θέλω να προσέξεις, όλες αυτές οι αναγγελίες για "έξτρα εισόδημα" και τα ρέστα, κρύβουν απο πίσω πυραμιδοειδή σχήματα και amway-κες μεθόδους :/

Πρόσεξε το λίγο.

{ k@Tie @ 10/09/2007, 22:52:38 }

ξέρω οτι αυτα τα πράγματα είναι απατεωνιές...κατι κρύβουν πάντα απο πίσω!!!αρα δεν υπάρχει πετίπτωση να το ψαξω

{ k@Tie @ 10/09/2007, 22:53:33 }

περίπτωση εννούσα...για να μην σχολιαστεί σαν κάτι άλλα σαρδάμ!!!χχ

{ anna @ 12/09/2007, 21:40:52 }

Διάβαζα το άλλο θέμα, που λέγατε αν κάποιος σκεφτεί κάτι για κάποιον άλλο κλπ και σκέφτηκα ένα περιστατικό που μου συνέβη σχετικά πρόσφατα, το γράφω στις συμπτώσεις γιατί ενδεχομένως εδώ να ταιράζει καλύτερα...

Μιλούσαμε με μια φίλη και κάποια στιγμή με ρώτησε για ένα άτομο που δεν είχα δει για έναν χρόνο...μετά από πέντε λεπτά (χωρίς υπερβολή), το άτομο αυτό πέρασε από το σημείο που καθόμασταν...

{ nounoukos @ 07/11/2008, 19:23:21 }

ακου τωρα να δεις:

χτες που εριξα μια ματια στο grey's anatomy που το παρακολουθει η νουνουκα ανελλειπως, ειδα μια μαυρη γιατρεσσα και αναρωτιομουν αν την εχω ξαναδει σε καποια ταινια.

η γυναικα μου συμφωνησε οτι την εχουμε δει καπου, αλλα δεν θυμομασταν που.

με τα πολλα, θυμηθηκαμε μονο οτι στο εργο που ειχαμε δει, ηταν γραμματεας της πρωταγωνιστριας (δεν θυμομαστε φυσικα την πρωταγωνιστρια) και της ειχε βαλει κωδικο στα e-mail της για να μην μπορει να τα διαβασει.

πριν απο λιγο λοιπον, που ξαναπιασαμε την αναζητηση, λεω "μηπως η ταινια λεγοταν "you've got mail;"

ψαχνω και βρισκω πληροφοριες για την ταινια "you've got mail" και διαπιστωνουμε οτι ειναι με τον τομ χανκς, πολυ παλια ταινια που δεν την εχουμε δει προσφατα, αρα δεν ειναι αυτη που ψαχνουμε...

σχεδιο νουμερο δυο: βρισκουμε το ονομα της γιατρου στο grey's anatomy και κοιταζω σε ποιες ταινιες εχει παιξει, μηπως θυμηθω τον τιτλο. και τι βλεπω... 

η εν λογω κυρια, εχει παιξει καποιον μικρο ρόλο στο you've got mail...

πολυ μεγαλη συμπτωση, αν αναλογιστεις οτι η ηθοποιος-γραμματεας που ψαχναμε αρχικα, δεν ηταν καν η ηθοποιος-γιατρεσσα στο grey's anatomy....

κουφο ε;;  

για την ιστορια, η ταινια που ψαχναμε ηταν το sex and the city.

{ LittlePrince2s @ 07/11/2008, 20:04:39 }

Nούνου, άμα σου πώ ότι κατάλαβα τί λες, ψέμματα θα πω

{ nounoukos @ 07/11/2008, 21:16:53 }

χμμ.. δεν θα εχεις κι αδικο..

{ k@Tie @ 07/11/2008, 22:26:50 }

εγω κατάλαβα τι εννοείς αλλα δεν ξέρω γιατι την γιατρέσσα στο greys την πέρασες για μαύρη αφου η κοπέλα δεν είναι ενω η δεύτερη είναι. αφου εμένα πήγε το μυαλό μου στην κοντή τη μαυρη που λένε ναζί

{ nounoukos @ 07/11/2008, 23:50:39 }

melaxrinizei !!

moiazoun omos e? 

{ charm_quark @ 08/11/2008, 01:22:33 }

Αν και εχω δει το Grey's πανω απο 3 φορες ολοκληρο.... μιλάτε για την Κριστινα Γιανγκ;

{ nounoukos @ 08/11/2008, 18:16:03 }

Ramírez joined the cast of Grey's Anatomy in a recurring role as Dr. Calliope 'Callie' Torres

αμα σου λεει κατι.. 

{ k@Tie @ 08/11/2008, 20:45:46 }

η ορθοπεδικός

η κριστίνα είναι λίγο κινέζα αρα καμια σχέση με μαύρη

μοιάζουν λίγο στη φάτσα αλλα η τόρρες είναι λίγο πιο ωραία νομίζω

{ charm_quark @ 09/11/2008, 11:08:30 }

Εγω προτιμώ τον Mc-Dreamy! αχαχαχαχα

{ ROSEBUD @ 10/11/2008, 00:03:05 }

Κι εγώ!

{ Doureios-Ipnos @ 15/11/2008, 17:54:38 }

σχετικα με την ερωτηση του τιτλου ,σ αυτη τη φαση, θα απαντησω ολοκληρωτικα,παθιασμενα κ αβασανιστα "ΝΑΙ¨!!!

{ k@Tie @ 17/11/2008, 00:42:41 }

εγω προτιμώ τον mc steamy

Υπάρχουν 25 μηνύματα σε αυτό το θέμα