τι είναι αυτό για το οποίο έχουμε μετανιώσει;

{ papagalos @ 09/01/2008, 12:10:00 }

Έχει γίνει τέτοιο ποστ? Λοιπόν αναλύω.....τι μ.......... έχουμε κάνει και έχουμε πει ότι ουπς εδώ την έκανα.........μακάρι να μην το είχα κάνει ποτέ.......ή έστω και αν δεν έχουμε κάνει κάτι και δεν το κάναμε την τελευταία στιγμή........

{ papagalos @ 09/01/2008, 12:24:54 }

να ξεκινήσω εγώ? όταν είμαι σίγουρη για κάτι μπορώ να γίνω πιεστική μέχρι εκεί που δεν παιρνει.....και η μεγάλη μου απορία στο τέλος είναι -μήπως δεν κατάλαβα εγώ τελικά ?πολλές φορές νομίζω ότι οι άλλοι κοιτούν με τα δικά μου μάτια και βλέπουν αυτά που βλέπω εγω........ενώ δεν είναι έτσι....το έφαγα το κεφάλι μου και κατάλαβα στο τέλος....και εννοείται ότι το έχω μετανιώσει.....αλλά απο την άλλη αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις....

τώρα που διάβαζα για τις ταινίες και βλέπω ότι γενικότερα τις ξεσκιζεται , πάω να πάρω και γω καμία μπας και ξεστραβωθω....περιπέτεια θα πάρω.....δεν παιζει κάτι άλλο γιατί θα βαρεθώ.........

{ Doureios-Ipnos @ 09/01/2008, 13:52:43 }

εγώ δεν έχω τπτ για να μετανιώνω!!

ειμαι τελειοτάτη!

:pppppppp

{ ROSEBUD @ 09/01/2008, 14:01:47 }

πολλά!

{ LittlePrince2s @ 09/01/2008, 14:38:01 }

Αρκετά!Το σημαντικότερο..ο αυθορμιτισμός μου, εξαιτίας του οποίου έχω χάσει ανθρώπους που αγαπούσα..

{ k@Tie @ 09/01/2008, 18:33:17 }

έχω μάθει να μη μετανοιώνω για τίποτα στη ζωή μου...

{ nounoukos @ 09/01/2008, 20:29:23 }

οσο να'ναι, υπαρχουν καποια πραγματα, τα οποια ομως προσπαθουμε να σβησουμε απο την μνημη μας κι ετσι τα διηγουμαστε οσο γινεται σπανιοτερα.

εκτος αυτου υπαρχει και σοβαρο ενδεχομενο να ντρεπομαστε για αυτα..

εγω προσωπικα θυμαμαι δυο γεγονοτα που δεν θα ηθελα να ανηκουν στις αναμνησεις μου και φταιω εξολοκληρου για αυτα..

{ charm_quark @ 10/01/2008, 19:43:51 }

@nounoukos: Δε νομιζω οτι αυτα που δε μας αρεσει να διηγουμαστε, ειναι απαραιτητα και πραγματα για τα οποια εχουμε μετανιωσει ή οτι φταιμε εμεις.

Γενικοτερα τωρα, εχω και εγω κανει μια κατινια στα νιατα μου που δεν θελω να μιλαω γιάυτην και δεν με εχω συγχωρεσει. Ενα ψεμα που ειπα σε τοτε γνωστο, που ομως εξελιχθηκε να ειναι ο καλυτερος μου φιλος. Μετανιωνω μονο και μονο στο οτι δεν του εχω πει ποτε την αληθεια. οχι επειδη ειπα ψεμα τοτε.

Γενικοτερα, τιποτα απο οσα εχω κανει δε το εχω μετανιωσει... εξαλλου μεσα απο τα λαθη μας μαθαινουμε... και αν δεν τα αγαπησουμε θα ειμαστε συνεχως δουλοι της συνειδησης μας και δεν θα επιτρεψουμε στον εαυτο μας να προχωρησει.

Εξαλλου δεν πρεπει απαραιτητα να περιμενουμε απο τους αλλους να μας συγχωρησουν. Ενα κακο που εχω, ειναι οτι δε συγχωρω ευκολα. Ουτε και περιμενω να με συγχωρησουν. Η συγχωρεση ερχεται καθαρα απο τον εαυτο μας, το μυαλο μας. Εμεις ειμαστε οι πιο αυστηροι κριτες μας... ή τουλαχιστον θα επρεπε να ειμαστε.

Η ολη αυτη συζητηση με παραπεμπει σε αλλο θεμα, που λεω να φτιαξω συντομα, αν δεν βρω κατι παρεμφερες παλιοτερο...

{ papagalos @ 10/01/2008, 21:16:11 }

θα συμφωνήσω με την τσαρμ........όντως μπορεί κάποιος να μου έχει πει σε συγχωρώ και ότι έγινε έγινε ,,,,,αλλά δεν περίμενα απο τον εαυτό μου ότι δεν με είχα συγχωρήσει εγώ.....παράξενο μου ακούγεται αλλά έτσι είναι....απο την άλλη δυστυχώς ή ευτυχώς συγχωρώ ........νιώθω ότι δεν έιμαι κριτής κανενός και δεν έχω το δικαίωμα να δίνω ή να πέρνω συγχωρωχάρτια....και δεν έχω πει όλα είναι εντάξει προχωρώ σε εύκολα θέματα.το έχω πει σε πολύ σοβαρά...βασικά αυτό που με κάνει να μην κρατάω μούτρα είναι ότι μπορώ να μπαίνω στην θέση του άλλου και να καταλαβαίνω γιατί μπορεί να έκανε κάτι........βέβαια αυτό είναι και καλό και κακό....δεν το κάνουν πολύ και όταν νιώθω το μυαλό μου βαρύ εύχομαι να μπορούσα να μην καταλάβαινα κανέναν,γιατί τα συναισθήματα που νιώθεις όταν καταλαβαίνεις τον άλλον βαθιά είναι σαν δονήσεις στην ψυχή που σε βγάζουν απο την ηρεμία,στην ουσία μπαίνεις στην ψυχή του άλλου και βλέπεις τις αλήθειες του ....και δεν είναι εύκολο να κουβαλάς των άλλων τις αλήθειες ειδικά όταν δεν τις βλέπουν, γιατί ως γνωστόν βρίσκουμε ευκολότερα τα αίτια της συμπεριφοράς του άλλου απο την δική μας.........και ναι μετανιώνω γιατί στεναχωριέμαι που άφησα τον εαυτό μου και δεν τον έφερα στα ίσα του όταν έπρεπε και πόνεσα πολύ για αργότερα για να τον ισιώσω και πάνω απο όλα γιατί προκαλείς πόνο και σε τρίτους.ίσως νουνούκο για αυτόν τον λόγο να μην θές να θυμάσαι....αν ήταν κάτι που αφορούσε μόνο τον εαυτό σου κάπου θα το είχες αφήσει στην άκρη, αλλά αν είναι και άλλοι στην μέση τότε το φέρουμε βαρέως.....είναι επειδή γεννιόμαστε με το αίσθημα της ηθικής.......όλοι μας

Υπάρχουν 9 μηνύματα σε αυτό το θέμα