φαντάρε μου,φαντάρε μου...

{ ROSEBUD @ 13/01/2008, 00:19:00 }

Με την ευγενική μου χορηγία :-P για να γράφουν οι άντρες του φόρουμ τις εμπειρίες/εντυπώσεις/απορίες τους από/για τα ελληνικά στρατά και να κρυφοκοιτάμε και μεις,ώστε να καταλάβουμε τι περνούν πίσω από την πύλη:-)

{ nounoukos @ 13/01/2008, 00:58:17 }

mas taizan, mas potizan, ti allo theloume? mia hara!

{ Yerejan @ 13/01/2008, 15:45:47 }

πες το ψέματα ...εγώ όταν παω θα σας πω αναλυτικά

{ k@Tie @ 13/01/2008, 18:42:20 }

νουνούκε συνήθως όταν ρωτας έναν άντρα να σου πεί μια ιστορία απο το στρατό λέει όχι μόνο μία αλλα εκατό...με εκπλήσεις...δεν είπες καμία

{ Doureios-Ipnos @ 13/01/2008, 18:46:25 }

ναι γιατί τα γραψε στο ενυδρειο :p

{ nounoukos @ 13/01/2008, 19:07:57 }

εχεις δικιο κατια, κατα το ιμισυ ομως πιιστευω.

εχω παρατηρησει οτι αυτο συμβαινει σε αντροσυζητησεις, οπου ολοι εχουν παει φαντααροι, και αυτο γινεται επειδη συγκρινονται οι αναμνησεις και χρησιοποιειται η στρατιωτικη ορολογια (η οποια πραγματικα πολλες φορες προσθετει πολλη πλακα στην αφηγηση), και αν υπαρχει στην παρεα καποιος που δεν κατεχει την ορολογια αυτη και το γενικοτερο κλιμα που επικρατει στον στρατο, δεν γελαει και τοσο πολυ..

ετσι κι αλλιως ομως ειχα σκοπο να μοιραστω μερικες ιστοριες και αφου ανεφερα τους "ειδικους" παραγοντες, θα ηθελα οτι αποριες και αγνωστες λεξεις εχετε να ρωτατε.

και παμε.

μια μερα ειχα φερει στη μοναδα ενα εναμισαλιτρο πραγματικα καλο τσιπουρο απο τη λαρισα,παραγωγης ενος θειου μου. αφου λοιπον υπηρχαν εκτος απο μερικους θεσσαλους που εκτιμουν τετοιες προσφορες και μερικοι κιλκισιωτες που ποτε δε λενε οχι σε ενα ποτηρακι καλο τσιπουρο, μαζευτηκαμε εξι εφτα ατομα το βραδακι στο γραφειο του αξιωματικου υπηρεσιας (που ηταν ενας επιλοχιας οχι μονιμος και ως εκ τουτου πολυ χαλαρο και δικο μας ατομο) και βαλαμε λιγο να κανουμε τζερτζελε.

ελα ομως που μετα απο ενα τεταρτο και πριν προλαβουμε να βαλουμε δευτερο, μας ειδοποιουν οτι εχει μπει εξωτερικη εφοδος και κατευθυνεται πολυ επικυνδινα και ταυτοχρονα πολυ γρηγορα προς τη μοναδα μας.

μεσα στον πανικο και αφου ειχαμε το πολυ εναμισυ λεπτο για να κανουμε οτι κοιμομαστε, εξαφανιζομαστε στο πιτσ φιτιλι προς τις θεσεις οπου θα επρεπε να βρισκομαστε..

μολις εφυγε ο εφοδευων με μια απλη παρατηρηση στον αξιωματικο υπηρεσιας (αξύπ) για την παραλογη κινητικοτητα που υπηρχε τετοια ωρα στη μοναδα, σκαμε μυτη μερικοι στο γραφειο του αξυπ για να δουμε τι εγινε. αυτος ειχε προλαβει και συμμαζεψει καπως το γραφειο, και καποιος αλλος ειχε προλαβει και εξαφανισει το τσιπουρο. μετα απο λιγο ερχεται και ο χρηστος (σε αλλη περιπτωση θα ειχα αναφερει το επωνυμο, καθως προκειται για προταγωνιστη πολλων ιστοριων) και τον ρωταμε αν πηρε αυτος το τσιπουρο. "αφηστε ρε μα***ες μεσα στον πανικο το πεταξα απο το παραθυρο"!

κοιταζοντας λοιπον εξω απο το παραθυρο του αξυπ, διαπιστωσαμε οτι οχι απλως το πεταξε αλλα το αδειασε κιολας.. περιττο να σας πω οτι για μερικες μερες εξω απο το γραφειο του αξυπ της μοναδας μας μυριζε υπερβολικα τσιπουριλας, αμφιβαλλω αν ακομη και τωρα εχει φυτρωσει χορταρι εκει, και περιεργως κανενας απολυτως δεν ηξερε κατι για αυτο...

{ charm_quark @ 13/01/2008, 21:42:49 }

Οχι! Οχι! Οχι! Εγω σε αυτη τη συζητηση δε θα συμμετασχω! Μη με πιεζετε! Δε μου φτανουν τοσα χρονια.... και κυριως το προσφατο προηγουμενο, για το οποιο ακουγα μονο ιστοριες... θα τα διαβαζω και στο νετρινο! Ελεος! :p

{ nounoukos @ 13/01/2008, 21:44:41 }

δε μας λες καμια;;

{ k@Tie @ 13/01/2008, 21:46:34 }

μια χαρά περνάγατε βλέπω...μήπως είχατε και μεζέ με το τσίπουρο? :Ρ

{ nounoukos @ 14/01/2008, 22:13:38 }

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΣΤΗ ΣΚΟΠΙΑ

Σαν σημερα γεννηθηκα πριν εικοσι χρονακια

μα αυ δωσανε κι ημουν ολο φαρμάκια.

Κι αφου το σκεφτηκα πολυ μα λυση δε βρισκοταν,

ειπα να παω στον λοχαγο που ισως με λυποταν.

Μα σαν χτυπω την πορτα του, με βλεπει τσατισμενος

και λεει "πέντε κράτηση, δεν εισαι ξυρισμενος"!

Αφου την πατησα λοιπον και πληρωσα σπασμενα

παιρνω τηλεφωνο τον θειό να πει κατι για μενα.

Περνά κάνα μισαωρο, κανεις δε με φωναζει.

Η ωρα να κοντεβει δυό, με τρωει το μαραζι..

Αφου το πηρ' απόφαση, κινώ για το γραφειο,

πρωτου σχολασει ο διοικητης και πω "αδεια αντιο".

χτυπώ την πορτα δυό φορες, προσχή και χαιρετάω

και να'μαι αναφέρομαι και άδεια ζητάω.

Μα κούφια η ωρα που 'θελε να πα να του μιλησω

χωρις ο έρμος να σκεφτω αρβυλες να γυαλισω..

Πεντε μερουλες φυλακη και άλλες δυο στερήσεις,

γιατι δεν εφυγα ευθύς κι αρχισα ερωτησεις..

Σφίγγω κι εγω τα δοντια μου, φευγω απελπισμενος

που πηγα ταχα για μαλλι και βγηκα κουρεμενος!

Σκυβω λοιπον τα μούτρα μου, κινώ για την πυρ/χία

μα νάσου ανταμωνομαι μ'εναν κοντό λοχια.

Του λεω "λοχια, το και το!" μου λεει "κοιτα μητσαρα,

μες στον στρατο γιορταζουνε μον'την αγια βαρβάρα.

Εδω γενεθλια δεν κοιτουν, επετειο απο γαμο,

καλα που δε σε βαλανε και να φτυαριζεις αμμο.."

Αυτα μου τα γενεθλια ηταν για τις ειδησεις.

Αντι ενα δωρο να ιδώ, φυλάκες και κρατήσεις.

Γιαυτο και γω αλλη φορα γιορτη δε θα γιορτασω,

ωσπου μια μερα απολυθω κι απ'όλους ησυχασω...

για μένα, θηβα 29/3/1995

-------

λοιπον ροζι, να κατι τετοια καναμε στον στρατο.. :)

{ nounoukos @ 14/01/2008, 22:21:18 }

αλλά υπηρχαν και οι "μαυρες" μερες,που ηταν καπως ετσι:

Αδικαιολογήτως Απών

Απ'τη ζωη απών ή κωλυόμενος

κι απ΄την αγαπη μου αναφερόμενος.

και η στολή, μοιαζει ραμμενη με την ψυχη..

Φευγει ο χρονος μου και δε γιατρευεται

σαν το τσιγαρο που μοναχο καιγεται.

και χιλιοστα απ'τις ελπιδες μου φευγουν σκαστά.

Νυχτες που φύλαγα, φόβους μου ταζανε.

Φιλοι κι αγαπες μου πως με ξεγραψανε.

Μα μια φωνη, μεσα μου λεει υπομονη.

{ Yerejan @ 14/01/2008, 23:46:59 }

α ρε νουνούκε μας κάνεις τη ψυχή περιβόλι:-))))

, ωραίες μέρες με περιμένουν...θα καλοπεράσω θα με ξεγράψουν και οι φίλοι και οι αγάπες(λέμε τώρα) θα γραφτώ μετά στους ανώνυμους αλκοολικούς (τσιπουρο) θα ξαναρχίσω το τσιγάρο (να αρχίσω πάλι από αργιλέ για προθέρμανση?) έρχονται ηρωικές μέρες...επιστροφή στην παρακμή όχι ότι ήμουνα και πάντα στην ακμή..

{ Doureios-Ipnos @ 14/01/2008, 23:49:11 }

δηλαδή ε ρε γιανν θα προτιμούσες την επιστροφή στην ακμη? (αυτή με τα σπυράκια λέω :p)

{ Yerejan @ 14/01/2008, 23:53:20 }

μα δεν είχα ποτέ ακμή κατά ένα περιέργο λόγο(αυτή με τα σπυράκια);-ppp

{ Doureios-Ipnos @ 14/01/2008, 23:55:04 }

ναι,αλλά εννούσα και την εφηβεία :)

{ Yerejan @ 15/01/2008, 00:02:18 }

α όχι δεν θέλω πάλι πίσω εφηβεία ευχαριστώ...αν και νομίζω ώρες ώρες ότι είμαι ακόμα στην εφηβεία:-S θα έρχεστε να με βλέπετε με τη ρόζυ αν πιάσω θεσσαλία ?αντε ποιος τη χάρη σας θα σας αποθεώσει το στράτευμα στα χέρια θα σας κουβαλάνε;-)

{ ROSEBUD @ 15/01/2008, 01:43:57 }

Μόνο τη Δούρεια γιατί ε΄γω θα αποδημήσω εις...τα βόρεια προάστια!

Λοιπόν Νουνού ξέρεις τι κατάλαβα ότι κάνατε στο στρατό??Γράφατε στιχάκια! :-P

Υπάρχουν 17 μηνύματα σε αυτό το θέμα