Διακοσμηση

{ charm_quark @ 01/07/2005, 13:24:39 }

Λοιπον, σημερα με εχουν πιασει διακοσμητικες τασεις του διαμερισματος μου... Βασικα εδω και 2 μηνες που μενω εκει, με τη δικαιολογια οτι δεν εχω λεφτα δεν εχω αξιωθει να αποφασισω ουτε κουρτινες να βαλω! Το θεμα ειναι οτι εχω ενα κολλημα με το τι θα κρεμασω στους τοιχους. Μου την δινουν οι κλασικες αφισες οπως και οι κλασικοι πινακες! Αυτο που μου εχει κινησει το ενδιαφερον ειναι κατι τεραστιες αφισες που εχω δει σε μαγαζια - tv. πχ. Εχω μια φοβερα ωραια φωτογραφια βραδυ, στη γεφυρα Ριου-Αντιρριου, με τα μπλε φωτα των πυλωνων αναμενα, παρα πολυ ωραια τελος παντων.... Θα ηθελα λοιπον αυτη τη φωτογραφια να την κανω Huge!!! Κατι σαν ταπετσαρια μαλλον παρα σαν αφισα για το καθιστικο. Πισω απο τριθεσιο καναπε εχω αδειο τοιχο διαστασεων 5μ*2,5μ. Ελεγα λοιπον πως κατι που να φωσφοριζει με black light... σε διαστασεις 3*1,5 θα ηταν ιδανικο... αλλα που να παω να το φτιαξω;;;;

Παρεπιπτοντως... ψαχνω πρωτοτυπο δωρο για το δωματιο μιας ομορφης νεογεννητης μπεμπας... Εχετε να μου προτεινετε τιποτα;;; Σκεφτομαι κατι σε κρεμαστο "γκλιν γκλον" με απαλα ροζουλι γυαλινα ζωακια που να το κρεμασει η μαμα της στο παραθυρο της, αλλα καθε προταση ειναι δεκτη!

{ _fantom_ @ 01/07/2005, 13:36:13 }

χμ, το black light, απ' όσο ξέρω δεν είναι και πολύ καλό (ούτε για τα
μάτια, ούτε για το δέρμα)... εκπέμπει μυστήρια ακτινοβολία. (δεν είμαι
σίγουρος)

εγώ θα πρότεινα να κάνεις κολάζ! Στερέωσε ένα χαρτόνι, όσο μεγάλο θες, και ξεκίνα σιγά σιγά να δημιουργείς!

Επίσης μια τεχνική που έχω εφαρμόσει κι εγώ στο παρελθόν είναι... κολάζ
με νερομπογιές, δηλαδή ενδιάμεσα ζωγραφίζεις κιόλας... αυτοσχεδιασμός!
Νομίζω ότι αυτό θα το καμαρώνεις περισσότερο!

{ tonight @ 01/07/2005, 13:44:04 }

ʼν έχεις λίγα χρήματα, μπορείς να διαλέξεις μια αφίσα που ταιριάζει στα
γούστα σου, να τη δώσεις για επεξεργασία με λαδομπογιά και αντί για
ξύλινο πλαίσιο, που είναι πολύ βαρύ και κλασσικό, να την "τελαρώσεις".
Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. 

{ charm_quark @ 05/07/2005, 14:49:21 }

τελικα βρηκα μονο το δωρο της μπεμπας! Το οποιο δεν ειναι πρωτοτυπο, αλλα μαλλον θα της αρεσει! Ενα μουσικο, λουτρινο μαξιλαρι-μανιταρι! Σε εντονο κοκκινο χρωμα με μια μελισσουλα που "ζουζουνιζει"

Οσο για τις εικαστικες παρεμβασεις... τις αφηνω για πολυ αργοτερα γιατι ουτε στον xavier_lestat δεν μπορω να παω (στην αλλη ακρη της ελλαδας) και το εχω τυψεις και δεν ξερω πως να του το πω!

{ Achondar @ 20/07/2005, 21:23:31 }

Πάντως η ιδέα με μία μεγαλοαφίσα της Γέφυρας είναι όντως ενδιαφέρουσα.

Θέλω να κάνω το ίδιο με μια εικόνα από νησιά των Κυκλάδων, να καλύψω
δηλαδή ένα μεγάλο τμήμα του τοίχου με ένα όμορφο μοτίβο. Να φέρω λίγο
Αιγαίο και στη μαύρη ξενιτιά.

Αν βρεις που γίνεται πες μας και μας.

{ anna @ 21/07/2005, 00:44:40 }

Eγώ πάντως, είχα φέρει λίγο Ιόνιο στην ξενιτιά, φτιάχνοντας τρίπτυχα από φωτογραφίες που είχα τραβήξει...Είχα πάρει φωτογραφίες τις παραλίες που ήθελα διαδοχικά, βάζοντας σημάδι με το μάτι και μετά ένωσα τις 3 φωτογραφίες. Ερασιτεχνική δουλειά, αλλά η προσπάθεια δικαιώθηκε από το αποτέλεσμα. Σε φωτογραφεία όμως υποθέτω, θα υπάρχουν οι δυνατότητες παρέμβασης τόσο για τις διαστάσεις όσο και για τα όποια επιπλέον γραφικά.

Υπάρχουν 6 μηνύματα σε αυτό το θέμα